Alternatyvų vandens šildymui yra daug: vandens šildytuvai, boileriai, centrinės kaitinimo sistemos ir net patys primityviausi būdai. Tenka kiekvieniems žmonėms pasirinkti tai, kas geriausiai tinka jų namams ir gyvenimo būdui.

Elektrinis boileris

ŠildytuvaiVisų pirma, vandens šildytuvai dabar labai populiarūs yra tiesiog prie vonios ar kriauklės prijungti. Tai gali būti ir visai mažutis 10 litrų boileris, kurio pilnai pakanka, pavyzdžiui, indų plovimui. Vonioje žmonės stato bent 30 litrų boilerį, ir šis jau būna laikomas mažu. Štai Elena, kuri kartais maudosi būtent su tokiu boileriu, sako, kad pati taip gyventi tikrai nenorėtų: „Kai nuvažiuoju pas tėvą į svečius, tada tenka prisitaikyti, jeigu užtrunku kelias dienas ir prireikia eiti į dušą. Arba kartais kur nors hosteliuose, nuomojantis ne savo mieste būstą būna tas pats boileris. Aš manau, to 30 litrų boilerio pilnai pakanka viengungiui vyrui. Tačiau vienam vyrui apskritai mažai ko reikia. Jis gali gyventi bendrabutyje, svarbu, kad turėtų garažą. Visko reikia moterims ir vaikams. Boilerio bei karšto vandens irgi. Taigi, ten pas tėvą yra 30 litrų boileris. Kaskart kai maudausi turiu labai taupyti, tiesiog tenka ne pilti vandenį, o juo apsišlakstyti, nes kitaip paskui nelieka karšto vandens plaukams išplauti. Plaukai mano ilgi, iki menčių apačios. Taigi, išsimuilinu šampūnu – pirma eilė. Tada reikia gerai išplauti. Tada dedu plaukų balzamą arba kaukę nes kitaip nepavyktų iššukuoti. Trečia eilė vandens. Ir čia labiausiai jo reikia, daugiausiai, nes jau tada turiu iš plaukų išplauti viską. Taigi, toks elektrinis boileris visada priverčia ir sutaupyti vandens. Na, nenori viršyti tų 30 litrų ir tada pajusti ledinio vandens atitekėjimą. Deja, vis tiek kartais maudynės ir pasibaigia taip, ne visiškai išsiplovus galvą. Arba visą laiką taupant, tenka tiesiog plautis vėsoku, drungnu vandeniu“, – sako ji.

Momentinis vandens šildytuvas

Kitas variantas, kurį renkasi žmonės, nenorintys daug vargti su didelėmis šildymo sistemomis, tai – vandens šildytuvai, kurie einamuoju momentu sušildo, netgi kaip reikiant užvirina vandenį. Tai patogus būdas šildytis tiems, kas iš tiesų nenori labai vargti ir galvoti, kaip pataupyti vandens, kaip neišleisti viso šilto ir pan., tačiau nori momentinio sprendimo. Tada tinka šis šildytuvas. Aišku, jis sunaudoja nemažai elektros energijos. Todėl labiau tinka žmonėms, kurie šiek tiek mažiau naudoja vandens. Ne visai dideliai šeimai, o vėlgi – po vieną, poroje gyvenantiems žmonėms. Tinka ir viešbutyje esančiame vieno kambario duše tokį boilerį pajungti. Taip pat, kai žmonės bendrabučių plote įsirengia sau butus, tai irgi tampa gera vieta šildymui.

Vanduo iš vandentiekio

Pats dažniausias variantas – iš centrinių šildymo sistemų, vandentiekio, atitekantis karštas vanduo. Už jo paruošimą, vilniečiai, pavyzdžiui, moka Vilniaus energijai. Tačiau kiekviename mieste yra skirtingi parodymai ir rodikliai, kiek kam reikia mokėti už vandenį. Taigi, vanduo iš vandentiekio gali būti pigus, jeigu nedaug naudojate. Tačiau tai pats patogiausias būdas turėti karštą vandenį, jeigu tik ši sistema atvesta į jūsų namus, butą. Kadangi nieko daugiau kaip ir nereikia daryti. Vanduo bėga tiesiai iš čiaupo. Nei boilerį reikia jungti, nei kažkuo kitu rūpintis. Aišku, kartais gali būti ir problemų. Pavyzdžiui, ima bėgti rudas vanduo. Arba pasklinda kažkokių bakterijų užkratas, jeigu nėra skiriama laiko tam tvarkyti. Neseniai vyko sujudimas dėl legioneliozėsatvejų Vilniuje, kur iš vandens pateko žmonėms į plaučius bakterijos vien dėl to, kad tas vanduo nebuvo pakankamai pakaitintas.

Geoterminis šildymas

Prabangus įrengimas, tačiau palaikantiems ekologijos idėjas – labai priimtinas. Kadangi turint geoterminį šildymą, galima džiaugtis tokiu gyvenimu, kada viską įrengus pats šildymas tiek namų, tiek vandens, jau beveik nekainuoja. Benas, turintis geoterminį šildymą namuose, sako, kad mano, jog visi turėtų pereiti prie tokio šildymo: „Aš nesuprantu, kodėl žmonės dabar viską kerta, pjauna nuo paviršiaus, ima išteklius iš viršaus ir degina tam, kad gautų energiją. Kai žemėje apačioje pilna tos energijos, reikia tik skirti laiko tai energijai iškasti, išrausti, padaryti įrengimus. Tai tas pats, kas pjauti šaką, ant kurios sėdi. Padaryti, kad būtų greičiau ir šiai dienai pigiau, o ateityje gyvensime dykumose“, – sako jis.

Raktažodžiai:

One thought on “Karštas vanduo namuose: kaip jį išgauti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *